Teknoloji

Casio’nun 39 Yıl Önce Ürettiği Dokunmatik Ekranlı Kol Saati

Dokunmatik ekranların akıllı saatlerle tanışmasına ilk kez bundan birkaç yıl önce tanık olduğumuzu sanıyoruz. Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar 2000’li yıllarda yavaş yavaş tanıtılmaya ve piyasaya sürülmeye başlandığı için bu bilgi elbette kulağa oldukça doğru geliyor. Ancak dokunmatik ekranlı saatler gerçekten 21. yüzyıla mı ait?

1946 yılında Casio tarafından kurulmuştur. İlk ürün bir yüzüktü. Bu halka, insanların sigara gibi nesneleri tutmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda Casio’nun takan kişinin ellerinin boş kalmasını sağlayan yüzüğü firmayı bir dünya markası haline getirdi.

Başarılı çıkıştan sonra elektronik hesap makineleri Başarısını öngören firma 1949 yılından beri bu konu ile ilgilenmekte ve bu konuda Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır. Rakiplerindeki 3 pencereli ekran yerine sadece tek ekran şeklinde 10 tuşlu bir tuş grubuna sahip ilk hesap makinesini piyasaya süren Casio, yeni bir devrim yaşadı.

Yıl 1984’e geldiğinde Casio o yıllardaki hesap makinesi deneyimini kullandı. kol saati deneyimi ile birleştirildi.Kol saati ile hesap makinesini aynı ürün üzerinde birleştiren Casio, tahmin edilenden çok daha sıra dışı bir şey yaptı.

Casio, dokunmatik ekranlı kol saatini 1984 yılında piyasaya sürdü:

Saatin cam ekranı vardır dokunma özelliği Hesap makinesi işlemlerini yapmak için kullanıldı. Saatin camına parmakla çizilen sayı ve işaretler, saatin üst kısmındaki küçük dikdörtgen ekranda beliriyor ve bu şekilde işlemler yapılıyordu. Aslında, saat bundan daha fazlasına sahipti.

Casio AT-552 modeli dokunmatik ekranlı saat, hesap makinesi görevi görmenin yanında aynı zamanda hatta kalori sayımı yapıyordu. Böylesine karmaşık bir teknolojinin 1984’te kullanılmış ve başarılı olmuş olması muazzamdı.

belen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu