Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İrlanda Dışişleri Bakanı ile görüştü

PEKİN, 8 Kasım (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü Pekin’de İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Micheal Martin ile bir araya geldi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi olan Wang, Çin’in İrlanda ile karşılıklı saygı ve eşit muameleye dayalı siyasi tabanını daha da güçlendirmeye devam edeceğini, İrlanda ile ikili işbirliğinin doğasını ortaya koyacağını söyledi. açıklık, pragmatizm ve tamamlayıcı avantajlar sağlamak ve iki ülke arasında karşılıklı yarar sağlayan stratejik ortaklıklar geliştirmek. Ortaklığı bir sonraki aşamaya taşımaya istekli olduğunu söyledi.

Bu yılın Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının kuruluşunun 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Wang, Çin-AB işbirliğinin rekabete, getirdiği fırsatların ise zorluklara ağır bastığını söyledi.

Wang, İrlanda’nın Çin-AB ilişkilerinin geliştirilmesinde yapıcı bir rol oynamaya devam edeceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Martin, tek Çin ilkesine bağlı kalmanın bugüne kadar tüm İrlanda hükümetleri tarafından takip edilen net politika olduğunu belirtti. Çin ile karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini ve halklar arası etkileşimi derinleştirmeye devam etmek istediklerini belirten Martin, AB’nin önerdiği Küresel Ağ Geçidi programı ile Nesil ve Yol Girişimi arasında sinerji yaratmayı amaçlayan görüşmelere destek vermeye hazır olduklarını söyledi. .

haber-osmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu