Ekonomi

İngiltere büyümesi önceki çeyreğe göre değişmedi

Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) alınan bilgilere göre, 2022’nin dördüncü çeyreğinde İngiltere’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sı (GSYİH) bir önceki çeyreğe göre değişmedi.

İngiltere’den gelen bu veriler, ekonominin teknik durgunluktan kıl payı kurtulduğunu gösterdi.

İngiltere ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 küçüldü

Piyasalar, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 oranında daralan İngiltere ekonomisinin yılın son çeyreğinde de küçülerek teknik resesyona gireceğinden endişeliydi.

Ülke ekonomisinin yüzde 80’ini hizmetler oluşturuyor.

Yaklaşık yüzde 80’ini hizmetlerden oluşan ülke ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5, ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 büyüyen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 küçüldü.

İngiltere’de enflasyon yüzde 10.5

İngiltere’de enflasyon geçen yıl Kasım ayında yüzde 10,7 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Aralık ayında yüzde 10,5’e geriledi.

İngiliz ekonomisi 2022’de G7’nin en hızlı büyümesini gösteriyor

ONS’den yapılan açıklamada, İngiltere ekonomisinin 2022’de yıllık bazda yüzde 4 büyüdüğü bildirildi. Bilgilerle ilgili değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ülkenin yüzde 4 ile en hızlı büyümeyi kaydettiğini belirtti. geçen sene itibariyle G7 ülkeleri arasında orta sıralarda.

durgunluk beklentisi

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl resesyona girmesinin beklendiği ancak resesyonun daha önce iddia edilenden daha kısa sürmesinin beklendiği aktarılmıştı.

haber-vezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu