Haber

İran’daki gösterilerin yeniden yargılanması için sanık ölüm cezasına çarptırıldı

İran’da Mahsa Emini gösterileri sırasında bir polis memurunu öldürmek suçundan yargılandığı Devrim Mahkemesi’nde idam cezasına çarptırılan Muhammed Kubadlu’nun idam cezasının infazı durduruldu.

Yargıtay Halkla İlişkiler Müdürü Buyruk Haşimi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, avukatının Yargıtay’a yaptığı itirazın avukatı tarafından kabul edildiğini duyurdu. Tahran’ın Ribatkerim semtindeki gösteriler sırasında bir güvenlik görevlisini öldüren ve “savaş” hatası nedeniyle idam cezasına çarptırılan.

“Bir güvenlik görevlisini kasten öldürme suçlaması ve avukatının misilleme kararının incelenmesi için 478’inci madde uyarınca yeniden yargılanma talebinin ardından, Muhammed Kubadlu hakkındaki idam cezasının infazı Yargıtay tarafından kişisel gerekçelerle durdurulmuştur. hakları,” dedi Haşimi. sözlerini kullandı.

Karara göre Kubadlu’nun dava dosyası idam kararını veren mahkemeye gönderilecek ve duruşma aynı mahkeme tarafından yeniden yapılacak.

Yargı sürecinin hatalı olduğu iddiası

Muhammed Kubadlu, 21 Eylül 2022’de Tahran’ın Ribatkerim ilçesindeki protestolar sırasında gösterilere müdahale eden polis memuru Ferid Kerempur’u araçla ezerek ezmek ve 5 polisi yaralamakla suçlanıyordu.

Tahran Devrim Mahkemesi’nde yargılanan Kubadlu’nun kamuya açık duruşmalarda söz konusu suçu işlediğine dair açıklamaları devlet televizyonunda yayınlandı. Öte yandan sanığın mahkemede avukatı olmadan ifade verdiği iddiaları da muhalefet haber kaynaklarında yer almıştı. Uluslararası Af Örgütü ayrıca “Kubadlu’nun işkence altında itiraf etmeye zorlandığını ve yargılama sürecinin temelde kusurlu olduğunu” iddia etti.

Kubadlu, 29 Ekim 2022’de çıkarıldığı mahkemede “çatışma” suçundan idam cezasına çarptırıldı. Ölüm cezasının ardından sanık avukatının temyize gittiği bildirildi.

İran Ceza Kanunu’na göre “dünyada fesat çıkarmak (ifsad fi’l arz)” ve “devlete karşı savaş açmak (savaş)” gibi hatalarla suçlananlar idam cezasıyla yargılanıyor ve çoğunlukla idam cezaları veriliyor. onlar için.

İran’daki gösterilerle ilgili 4 kişi idam edildi

Eylül 2022’de başlayan ve yaklaşık dört ay süren Mahsa Emini gösterileriyle ilgili olarak 10’dan fazla kişi idam cezasına çarptırılırken, 4 kişi idam edildi. Bazı ölüm cezaları Yargıtay tarafından bozuldu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’nün (UST) 27 Ocak’ta yayınladığı raporda, gösteriler nedeniyle en az 107 kişinin idam cezasıyla yargılandığı, bunlardan 19’unun ilk derece mahkemesinde idam cezasına çarptırıldığı belirtildi. mahkemeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu