Haber

Polis Sendikaların Yüzde 2 Baraj Önerisini Meclis Önünde Protesto Etmesine İzin Vermedi.

Sendikalar ve Konfederasyonlar Platformu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi Çankaya Kapısı’nda yüzde 2 sendika barajı düzenlemesine karşı yapmak istediği açıklamaya güvenlik güçleri izin vermedi. Birleşik Kamu İşletmeleri Başkanı Mehmet Balık, “O Meclisi savunan biziz, Meclis’i kuran biziz. Oraya gitmemiz neden engelleniyor? Meclis Başkanı, milletiyle görüşmekten mi korkuyor? AKP hükümeti mi korkuyor? memurları mı bunlara cevap arıyoruz” diye seslenmek istiyoruz. Kimsenin sendikalaşmasına engel olmayın. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kızılay’ın “polis ablukası” altında olduğunu belirterek, “Polisi polisin karşısına koyan zihniyeti kınıyoruz. memurlar” dedi.

Sendikalar ve Konfederasyonlar Platformu; AKP’nin toplu iş sözleşmesi ikramiyesinden sendikaların yararlanabilmesi için yüzde 2 barajı getiren yasa teklifine bugün TBMM Çankaya kapısı önünde açıklama yapmak istedi. Orman-İş, Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş sendikalarının da aralarında bulunduğu Sendikalar ve Konfederasyonlar Platformu’nun Meclis önünde yapmak istediği açıklamaya güvenlik güçleri izin vermedi.

“TBMM’yi ezdik mi? PARLAMENTO KAPISINDA AÇIKLAMA YAPMANIZIN ZARARI NEDİR?”

Ankara’da Meclis Parkı’ndan İçişleri Bakanlığı’na kadar polis ablukası altına alınan yolda, taleplerinin tüm ısrarlara rağmen dile getirilmesine izin verilmeyen sendikacılar, kanunla yolun karşı tarafına geçirildi. icra memurları. Burada Birleşik Bayındırlık İşleri Başkanı Mehmet Balık, sadece basın açıklaması yapılacağını belirterek, kolluk kuvvetlerine şunları söyledi; “Biz buraya kavga etmeye falan gelmedik. Bakın memlekette 900 bin asker, polis var, bunların sendikalaşma hakları yok, Memur-Sen’in ödediği 700 küsur lirayı bu memurlar alamıyor. Kamu-Sen, biz bunun için çaba harcıyoruz, burada kendimizle ilgili, bizim bir derdimiz yok, burada fakirin hakkını çiğneyip sesimizi çıkaramayacak mıyız? Kapıda beyan vermenin ne sakıncası var. Hangi milletvekili, hangi bakan rahatsız oluyor”

Bunun üzerine sendikacılara Madenciler Anıtı’nda açıklama yapabilecekleri söylendi. Sendikacılar “El ele verip eşiği geçeceğiz” pankartı açarken; “Bağımsız birlik, özgür toplu sözleşme”, “Barajları biz yıktık, saltanatı yıkacağız”, “Kurtuluş yok, tek başımıza, hep birlikte ya da hiçbirimiz” gibi sloganlar attılar.

“PARLAMENTO BAŞKANI HALKTAN KORKMAKTAN MI KORKUYOR? AKP HÜKÜMETİ MEMURLARINDAN MI KORKUYOR? CEVAP ARIYORUZ”

Birleşik Bayındırlık İşleri Başkanı Mehmet Balık, Madenci Anıtı önünde şu açıklamayı yaptı:

“Meclis önünde basın açıklaması yapamadığımız için bu devletin memurları olarak, bu Meclise ve bu millete hizmet edenler olarak Meclis önünde açıklama yapmamız engelleniyor. Burada 150 cumhurbaşkanı var. Hepsinin tek tek açıklama yapmasını istiyorum.Gerekirse tek tek açıklama yapmasını istiyorum saatlerce.Gerekirse saatlerce açıklama yaparız.Biz o Meclis’in savunucularıyız, o Meclis’i kuranlarız. TBMM.Neden oraya gitmemiz engelleniyor?Meclis Başkanı milletiyle görüşmekten mi korkuyor?AKP hükümeti yetkililerinden mi korkuyor?Bu soruların cevabını arıyoruz.İşte yüzde 1 barajı konusu gündemdeyken. daha bitmedi Danıştay iptal ederken yine iktidar yanlısı Memur-Sen ve Kamu-Sen’cileri yok sayarak bu kez yüzde 2’yi getirdi, sendikalar sanmasın bu yüzde 2’de kalacak yarın. , bu yüzde 3 olacak. Yüzde 5’e çıkarmaya çalışacaklar ama baraj varsa sandık da var. Kamu çalışanlarının hesabı sandıkta sorulacak. Bu komisyondan geçti, Meclis’te görüşülecek. . Temsilcilerimize buradan hitap etmek istiyoruz. Kimsenin sendikalaşmasına engel olmayın. Bu yönde oy kullanırsanız 5 milyona yakın kamu çalışanı hesap verecek.

“Gerekirse İşi Durdururuz. Gerekirse Milyonlarla Meclise Yürürüz”

Memur Sen ve Kamu Sen’in amacı bellidir. AKP ve MHP bunu destekliyor. 2 milyon 700 bin sendikalı olabilecek kamu çalışanı var ama 1 milyon sendikasız kamu çalışanı var. Biz burada hakkımızı alacağız dediğiniz zaman bunların sayısı 1.5 milyon. Kalan 4 milyon kamu çalışanının altını oyuyorsunuz. Bu, yaptığınız 4688’in tam tersidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırıdır. ILO sözleşmelerine aykırıdır. Danıştay iptal kararı aldı. Bugün Danıştay tarafından iptal edilen ve iç hukuka ve uluslararası hukuka aykırı olan bir maddenin TBMM’ye geri gönderilmesi ahmaklık olur. Bu kanun bir an önce Meclis’ten çekilmeli ve adil bir toplu sözleşme getirilmelidir. Açlığın sonu 8 bin 500 lirayı geçti, yoksulluğun 25 bin lirayı geçtiği bu dönemde kamu çalışanlarından keseceğiniz 300 lira 500 lira. Kredi kartı borçlarımızdan dolayı marketlere gidemiyoruz. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. İşte Ocak ayı geliyor, enflasyon rakamını açıklayacaksınız; Reel enflasyon yüzde 185, TÜİK yüzde 85 açıklıyor. Ocak ayında bu enflasyon rakamlarıyla bize zam yapacaksınız ama hak ettiğimiz bedeli ödemezseniz hiçbir fiyat artışını kabul etmeyeceğimizi buradan söylüyorum. Bakın biz 7 konfederasyon, 150 bağımsız sendika bir araya geldik ve direnişimiz ortada devam edecek. Bugün basın açıklaması, yarın ortak eylemlerle devam edeceğiz. Gerekirse çalışmayı durduracağız. Gerekirse milyonlarla Meclis’e yürürüz.”

“YÜZDE 2 TEŞKİLAT BARAJINI AŞMAYAN BİRLEŞİK ÜYE KAMU ÇALIŞANLARI TOPLU SÖZLEŞME İkramiyesinden Yararlanamaz”

Sendikalar ve Konfederasyonlar Platformu adına ASİM-Sen Genel Başkanı Özgür Karaca şu açıklamalarda bulundu:

“Anayasal örgütlenme özgürlüğümüze ve demokrasimize onarılamaz zararlar verecek olan yüzde 2 sendika barajı yasa teklifi, geçen hafta TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda, dönemin birinci elden muhatabı Çalışma Bakanı’nın yokluğunda kabul edildi. Konu ve sadece konfederasyon yanlılarının desteğiyle.Yasa bugün genel kurulda görüşülecek.Teklif yasalaşırsa 250.000’den fazla kamu çalışanı mağdur olacak ve telafisi mümkün olmayan bir mali kayıp yaşayacak.

“SENDİKALARIN ÜYE KAYIPLARI HER GÜN ARTARAK DEVAM EDECEK”

Bagaj kanununda geçmeye çalışılan yüzde 2 barajı, Anayasamızın 51. maddesinde yer alan sendika kurma hakkını ihlal etmekte olup, Uluslararası Çalışma Kanunu’nun 87 ve 98 numaralı sözleşmelerine açıkça aykırıdır. Türkiye’nin yeniden imzaladığı teşkilat, seçme ve örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. İktidara geldiğinde örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiği savıyla yüzde 5’lik üyelik barajını kaldıran AKP iktidarının çabası, bugün üye kaybeden taraftar sendikalarına sahip çıkma çabası görüntüsü veriyor. hızlıca.

6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile getirilmeye çalışılan yüzde 1 barajı, konfederasyonlar ve bağımsız sendikalar tarafından yargıya taşınmış ve Danıştay 12. Dairesi’nin yürütmesi durdurulmuştur. anayasaya aykırıydı. Hukuki durum bu iken yeniden gündeme getirilen teklif, hükümetin kanunu tanımama halini yansıtacak. Ancak kamuoyunun bilmesi gerekir ki; bu mızrak bu çuvala sığmaz. Hukuki durum ortada iken, teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği ve boş bir hayalden öteye geçemeyeceği kesindir. Bu nedenle bazı sendikalarda üye kayıpları her geçen gün artarak devam edecektir.

“TEKEL, BİRLİKLERE ÜYE OLAN KAMU GÖREVLİLERİNİ SONUÇ ALACAK”

Söz konusu düzenleme, ülkemizdeki demokratik yaşamın ayrılmaz bir parçası olan sendikaların örgütlenme özgürlüğünü engelleyecek, kanun eliyle sendikalar arasında eşitsizlik yaratacak ve alternatif sendikalara üye olan kamu görevlilerini örgütlenmeye mahkûm edecektir. yekpare birlikler.

Yönetmelik mevcut haliyle yasalaştığı takdirde sendika yaşamını güçlendirme amacını yansıtmayacak, aksine hükümete ve sendikal anlayışa yakın sendikalar dışında hiçbir sendikaya fayda sağlamayacaktır. AKP hükümeti ve yandaş sendikaları, sendikal özgürlüklere doğrudan müdahale eden ve uluslararası hukukta ülkemize kara leke bırakacak olan yüzde 2 barajından bir an önce vazgeçmelidir.”

“ABD SİVİL DARBELERİNE SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ”

Kamu Emekçileri Konfederasyonu temsilcisi Hak-Sen de şunları söyledi:

“Yaklaşık 188 sendika ve 9 konfederasyonu yürütecek olan bu kanun bir an önce geri çekilmelidir. Talebimiz şudur: Hak ve emeği savunan, memur ve emeklilerin yanında olan bu sendikalar bununla susturulmak istenmektedir. Hukuka asla susmayacağız. Sendikalara yönelik sivil darbelere sonuna kadar direneceğiz.”

Hürriyet Sağlık Sen temsilcisi şu açıklamayı yaptı:

“Bugün buraya, büyük Türk milletinin meclisi olan seçilmiş milletvekillerine, ‘bunların sayısı bizim için çok az, çok pahalı değil, paraları yok’ diyenlere ne kadar değerli olduğumuzu göstermek için geldik. kişilik, kimlik yok’ ve bunun rakamlarla ölçülemeyecek kadar önemli olduğunu. Biz basın açıklaması yapmak için kimseden izin almayan resmi STK’larız. Bugün geldiğimiz noktada bu hak ve özgürlük ne yazık ki elimizden alınıyor.”

“KARA PROPAGANDA YAPIYORLAR”

Hemşire, Ebe ve Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Murat Düşkun şunları söyledi:

“Bugün Danıştay’da yürütmeyi durdurma için yüzde 1 barajı kararlaştırıldı, dava halen sonuçlanmadı. Dava sonuçlanmadığı halde kanunen yüzde 2’lik yasa tasarısı olarak Meclis’e getirildi. Yasa tasarısı sektör komisyonundan geçmeden önce bugün sahada bulunan Memur Sen ve Kamu Sen temsilcileri, ”Bize üye olmazsanız bin lira alamazsınız.”

Sendika temsilcileri açıklamalarını yaparken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Adana Milletvekilleri Kani Beko ve Müzeyyen Şevkin, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve CHP Burdur Milletvekili Ali Keven, memurlara destek için geldi. Ağbaba burada şu açıklamayı yaptı:

“POLİS VE GÖREVLİLERİ KARŞIYA GETİREN YAKLAŞIMI SONUÇLU TUTUYORUZ”

“Bugün burada memur arkadaşlarımız hakları konusunda görüşlerini dile getirdiler. İki şey var, birincisi burada olan memur ve sendikacı arkadaşlar, onlar sadece haklarını savunmak için burada değiller, bu arkadaşlar sadece burada değiller. haklarını savunmak için değil, aynı zamanda yasal olarak sendikalaşamayan polis, asker, cellat, savcı, hakim yüzünden.Toplu sözleşme ikramiyesi almadıkları için bugün burada onlar adına konuşuyoruz.Maalesef, Polis ve memurları karşı karşıya getiren anlayışı kınıyoruz.Buradaki polis kardeşlerimizin kabahatli olmadığını biliyoruz, tüm kamuoyu bilmeli ki buradaki insanlar polisin de toplu iş sözleşmesi ikramiyesi almasını savunmak için buradalar.

“KIZILAY’DAN BAŞLAYAN BİNLERE KADAR POLİSİMİZ POLİSİMİZE İŞ ALIYOR”

Bugün bu kişileri Meclis’e taşımayan yaklaşımı kınıyoruz. Binlerce polis ablukası ile karşı karşıyayız. Sanki düşman kuvvetleri Meclis’i basmak için gelmişti. Sendika lideri arkadaşlarımızı Meclis kapısına bile sokmadılar. Türkiye bunu görebilir. Başta Kızılay olmak üzere binlerce polisimize angarya yaptırıyorlar. Polisin suç günahı nedir? Örtülü değil açık faşizmle karşı karşıyayız ama merak etmeyin 6 ay sonra polis kardeşlerimizin kol kola harekete geçeceği günler yakındır. Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu da bugünkü küme toplantısında bu konudaki niyetini açıklayacak. Polis arkadaşlarımızdan da sakin olmalarını rica ediyoruz, bunun hukuka aykırı bir emir olduğunu bilin ve bunlar sizin kardeşlerinizdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler